Serwis Internetowy Parafii
pw. Wniebowzięcia NMP w Czerwonej Wodzie 

HARMONOGRAM MSZY ŚW.
W TYGODNIU  26.01.18 - 4.03.18
 
CZERWONA WODA
 
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela
 
Mszy Św. nie ma
17:00
17:00
17:00
17:00
9:00,9:30
8:00,11:30
 



BIELAWA GÓRNA
 
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela
 
Mszy Św. nie ma
Mszy Św. nie ma
Mszy Św. nie ma
16:00
Mszy Św. nie ma
Mszy Św. nie ma
9:45
 


 
 
BIEŻĄCE ŚWIĘTA I WSPOMNIENIA WG KALENDARZA LITURGICZNEGO
 
 
 
 
KANCELARIA PARAFIALNA
PRZYJMUJE INTERESANTÓW
 
We wtorek po Mszy Św.
 
 
DUSZPASTERZ
NASZEJ PARAFII
 
Ks. Krzysztof Sikora
 
 
NASTĘPNE ZEBRANIE
RADY PARAFIALNEJ
 
nie zaplanowane
 
 
NASTĘPNE SPOTKANIE
MINISTRANTÓW
 
nie zaplanowane


TERMINY INNYCH
SPOTKAŃ
 
1.03.2018 (czwartek)
po mszy św. spotkanie młodzieży kl. III gimnazjalnej oraz szkół licealnych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania



4.03.2018 (niedziela) po mszy św. o godz. 11:30 spotkanie rodziców młodzieży przystępującej do sakramentu bierzmowania
 
 
SAKRAMENTY ŚWIĘTE 
 
Według Katechizmu Kościoła Katolickiego:
 "Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne,
w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją"
(KKK 1131)
Sakramenty Nowego Prawa zostały ustanowione przez Chrystusa. Jest ich siedem: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, sakrament święceń i małżeństwo. Sakramenty te obejmują wszystkie etapy i wszystkie ważne momenty życia chrześcijanina: sprawiają narodzenie i rozwój chrześcijańskiego życia wiary, uzdrowienie i dar posłania. Widać w tym pewne podobieństwo, jakie istnieje między etapami życia naturalnego a etapami życia duchowego
(KKK 1210)

 


CHRZEST

"Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów"

(KKK 1213)

 
Dwa tygodnie przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka, świadectwem ślubu kościelnego (jeśli był poza parafią zamieszkania) oraz świadectwem moralności chrzestnych wystawionym przez duszpasterza parafii, w której mieszkają.

Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania.

W czasie Mszy św. należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.

Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:

§  ukończyli 16 rok życia,

§  przyjęli Sakrament Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania,

§  są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary,

§  chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego,
a także ci z młodzieży, którzy nie uczęszczają na katechizację.
WAŻNE INFORMACJE:
Należy przedłożyć duszpasterzowi w kancelarii parafialnej następujące dokumenty:

1.        Akt urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego;

2.        Świadectwa bierzmowania dla osób mających podjęć się godności chrzestnej(nego);

3.        Świadectwo z parafii dla osób mających podjąć się godności chrzestnej(nego) stwierdzające, że osoby są wierzącymi i praktykującymi katolikami;

Do chrztu przygotowujemy także:

    - białą szatę

    - świecę

Przed udzieleniem sakramentu Chrztu duszpasterz wyda karteczki do spowiedzi św. dla rodziców dziecka i chrzestnych, aby przed tym ważnym dla dziecka i całej rodziny wydarzeniem przystąpili oni do sakramentu Pokuty.

Pamiętamy przy tym, aby nie pozostawiać Spowiedzi św. na ostatnią chwilę lub dzień sakramentu Chrztu. Należy zaplanować spowiedź św. z odpowiednim wyprzedzeniem w dzień powszedni, aby unikać pośpiechu lub roztargnienia. Podpisane przez spowiedników karteczki przynosimy do zakrystii przed Mszą św. w dniu udzielenia sakramentu Chrztu św.

 

BIERZMOWANIE

"Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej"

(KKK 1285)

 
Przystępują do niego uczniowie klas gimnazjalnych, którzy mieszkają na terenie naszej parafii, niezależnie do jakiego gimnazjum uczęszczają. Dorośli, którzy sakramentu bierzmowania nie przyjęli wcześniej, mogą również do niego przystąpić.

Kandydaci otrzymują katechizm bierzmowanego, który pomoże przygotować się do egzaminu ustnego w terminie wyznaczonym przez prowadzącego księdza. Uczniowie, którzy taki egzamin zaliczą w szkole, po przedstawieniu zaświadczenia od katechety, będą zwolnieni z tegoż egzaminu w parafii.

Kandydaci, powinni jak najszybciej od momentu rozpoczęcia przygotowania potwierdzić dokumentem fakt przyjęcia sakramentu chrztu. Świadectwa chrztu winny być dostarczone w terminie 30 dni od czasu pierwszego spotkania w ramach przygotowań.

Kandydat do bierzmowania przygotowuje się przez:

§  Systematyczne uczestniczenie w niedzielnej Mszy św.

§  Korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania - raz w miesiącu (najlepiej przed pierwszym piątkiem miesiąca ),

§  Branie czynnego udziału w spotkaniu grupy do bierzmowania, uczestniczenie w Nabożeństwie Różańcowym, Roratach, Drodze Krzyżowej.

Kandydat do bierzmowania odpowiednio wcześniej obiera sobie imię bierzmowania (musi to być imię osoby świętej). Patronem bierzmowanego powinna być osoba bliska osobowości kandydata, którą chciałby naśladować. Wybór patrona nie powinien być podyktowany wpływem mody czy też opinii otoczenia.

Świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący (praktykujący) i bierzmowani katolicy, albo sami rodzicie kandydata.
 

EUCHARYSTIA - I KOMUNIA ŚWIĘTA

"Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego"

(KKK 1324)

 
Pierwsza Spowiedź i Komunia Św. dzieci w naszej Parafii odbywa się w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Termin ustalany jest z rodzicami na spotkaniu organizacyjnym.

Podstawowe przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii św. odbywa się w ramach katechizacji szkolnej. Dzieci, które uczą się w szkołach poza terenem Parafii, a przynależą do naszej wspólnoty parafialnej winny być wcześniej zgłoszone przez rodziców. W terminie wyznaczonym przez przygotowującego księdza należy dostarczyć świadectwo chrztu dziecka - zwolnieni są ci, których dzieci były chrzczone w naszej parafii.

Rodziców wraz z dziećmi zachęcam do uczestniczenia, przez cały rok w niedzielnej Mszy św. w czasie której, kierowane jest specjalne słowo do dzieci a po zakończeniu liturgii przekazywane są bieżące informacje.

Eucharystia stanowiąca duszę całego życia chrześcijańskiego jest pokarmem duchowym, z którego czerpiemy wewnętrzną moc do dawania świadectwa. Wszystko może zostać objęte Eucharystią i żadne troski rodzinne czy inne sprawy nie powinny pozostawać poza sferą życia duchowego, bowiem cały świat jest obecny w sprawowanej Eucharystii. Sprawdzianem prawdziwej odnowy naszej chrześcijańskiej duchowości jest ożywienie i pogłębienie kultu eucharystycznego.

Słowa Jana Pawła II

 

SAKRAMENT POJEDNANIA I POKUTY

"Ci, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą"

(KKK 1422)

 
Człowiek wierzący korzysta z dobrodziejstwa sakramentu pojednania godnie i możliwie często, a bezzwłocznie w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego (świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych w rzeczy ważnej).

Spowiedź św. w naszej Parafii przed każdą Mszą św. oraz w czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w wyznaczonym czasie.

Warunki dobrej spowiedzi:

§  Rachunek sumienia - przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.

§  Żal za grzechy - boleść duszy z powodu zranienia Boga - Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.

§  Postanowienie poprawy - postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.

§  Szczera spowiedź - wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).

§  Zadośćuczynienie - wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.

 

NAMASZCZENIE CHORYCH

"Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu"

(KKK 1499)

 
Obowiązek poproszenia kapłana ciąży na najbliższej rodzinie chorego. W przypadku ciężkiej choroby lepiej poprosić kapłana wcześniej, bowiem jest to sakrament umocnienia. Sakrament ten może być przyjmowany wielokrotnie, a nie tylko w przypadkach krańcowych.

Przygotowanie mieszkania: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świeca, waciki, woda do popicia dla chorego. W czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych powinni modlić się wspólnie także domownicy.

Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić w następujących przypadkach:

§  jeśli jest przewlekła choroba,

§  osobom starszym wiekiem,

§  przed operacją medyczną,

§  nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać, że w normalnych warunkach życzyłyby sobie przyjęcia tego sakramentu.

SAKRAMENTU TEGO NIE UDZIELA SIĘ ZMARŁYM!

Kapłana z posługą do chorego lub umierającego wzywamy jak najszybciej i o każdej porze dnia lub nocy.

 

KAPŁAŃSTWO

"Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej"

(KKK 1536)

 
Katolicy w każdy pierwszy czwartek miesiąca modlą się o uświęcenie duchowieństwa
oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne.
 

MAŁŻEŃSTWO

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu"

(KKK 1601)

 
Narzeczeni powinni zgłosić zamiar zawarcia małżeństwa w Kancelarii Parafialnej przynajmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Wówczas otrzymają potrzebne informacje dotyczące wszelkich formalności związanych z zawarciem małżeństwa.

Na miesiąc przed ślubem podczas kolejnego spotkania w kancelarii muszą przedłożyć następujące dokumenty:

§  dowód osobisty,

§  aktualne Świadectwo Chrztu (z datą do trzech miesięcy wstecz),

§  Świadectwo Bierzmowania (jeżeli nie ma potwierdzenia tego sakramentu na Świadectwie Chrztu),

§  Świadectwo religii z ostatniej klasy Szkoły Średniej,

§  Świadectwo ukończenia konferencji dla narzeczonych + poradnictwo rodzinne,

§  Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku "ślubu konkordatowego"),

§  dane świadków sakramentu (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania).

 

WAŻNE INFORMACJE:
 

Dokumenty przygotowujące spisanie protokołu przedmałżeńskiego:

 

·    Akt stanu wolnego z Urzędu Stanu Cywilnego;

·    Świadectwa chrztu nie starsze niż 3 miesiące od daty wydania;

·    Świadectwa bierzmowania;

·    Świadectwa I Komunii św.;

·    Świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich zawierające także stwierdzenie, że narzeczeni skorzystali z indywidualnego poradnictwa rodzinnego;

·    Jeśli narzeczeni nie są z miejscowej parafii, to pozwolenie z jednej parafii zamieszkania (narzeczonej lub narzeczonego);

 

Dokumenty, które należy dostarczyć w przygotowaniu bezpośrednim:

 

·    Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach (z innych parafii), które wydaje duszpasterz spisujący protokół przedmałżeński;

·    Kartki stwierdzające, że narzeczeni przystąpili do sakramentu Pokuty dwukrotnie: pierwszy raz po zgłoszeniu się w kancelarii i spisaniu protokołu, drugi raz tuż przed uroczystością sakramentu Małżeństwa;

·    Kartki stwierdzające, że świadkowie sakramentu Małżeństwa przystąpili do sakramentu Pokuty.

 

Świadkami małżeństwa powinni być ludzie wierzący, którzy także przystąpią wcześniej do Spowiedzi św. i poprzez świadectwo autentycznego życia chrześcijańskiego będą wspomagać narzeczonych a później nowożeńców przykładem głębokiej religijności opartej na Chrystusie. Przypominamy, że świadkami nie powinny być osoby, które nie mogą przystąpić do Spowiedzi św. i Komunii św. (np. żyjący w konkubinacie bez sakramentu małżeństwa). Takie osoby nie powinny być zapraszane do godności świadka katolickiego małżeństwa!

 
 
INFORMACJE DNIA
 
 


 
 

 
   Pogoda 
1
Czerwona Woda
Sobota, 10
Niedziela   -2°
Poniedzialek   -4°
Wtorek   -3°
Środa   -2°
Czwartek  
Piątek   11°
 
 
KONTO PARAFIALNE
Bank Spółdzielczy w Pieńsku
Oddział w Węglińcu
 
42 8382 0001 2602 0659 2000 0010
 
 
POLECANE STRONY
 
 

 
 
INNE SERWISY
 
Opisy i linki
 
 

parafia.czerwonawoda.pl

Serwis Internetowy Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czerwonej Wodzie
 
 
 aktualizacja serwisu: ks. proboszcz wspólnie z zespołem ministrantów parafialnych


Niektóre prawa dotyczące serwisu zastrzeżone. Zakaz kopiowania całości lub elementów kodu bez pisemnej zgody projektanta.